My Great Web page


Интернет реклама УБС

Деякі плюси та мінуси нового КПК

Головна сторінка ! ОГЛЯД НОВИН ! Деякі плюси та мінуси нового КПК

Новий кримінально-процесуальний кодекс (КПК), як і будь який інший складний документ, на практиці виявив як позитивні моменти, так і негативні.

Після набрання чинності нового КПК, який вступив в дію 20 листопада 2012 року, засвідчена тенденція до гуманізації сфери кримінальної юстиції. Про це свідчить моніторинговий звіт Центру політико-правових реформ (ЦППР) щодо реалізації КПК протягом першого кварталу 2013 року, який був презентований у Києві 12 квітня.

Аналіз звіту явно свідчить про неоднозначність такого висновку. З одного боку, від нового Кодексу є позитивний ефект. Наприклад, замість запобіжного заходу у вигляді позбавлення волі тепер підозрюваного можуть взяти під домашній арешт. Цим правом з початку року скористалися 250 осіб.

Кількість зареєстрованих кримінальних проваджень збільшилась на 45%. Зміна у новому КПК способу початку досудового розслідування  (автоматичний   початок   провадження)   збільшила   шанси   потерпілих   осіб   на  розслідування їх справ і притягнення винуватих до відповідальності.

Зменшилась кількість кримінальних процесуальних затримань на  35%, або на 900 випадків щомісяця.

Кількість осіб, які перебувають в СІЗО зменшилась на 35% або 11 000 осіб  (з 32 000 на 1 грудня 2012 року до 21 000  на 1 квітня 2013 року). Істотне скорочення «тюремного населення» зумовлене тим, що КПК вимагає від слідчого судді в ухвалі про взяття під варту певної особи  визначити  розмір застави, внесення якого  на рахунки Державного казначейства має наслідком звільнення заарештованої особи та  зменшенням  кількості клопотань прокурорів про взяття під варту  за рахунок  збільшення клопотань про застосування альтернативних запобіжних заходів.

Зменшилась  кількість  обшуків на  30%. Зменшилась кількість наданих судом дозволів на прослуховування осіб на 20%.

Але, збільшилась  на  25-50%  кількість  звернень сторони обвинувачення до слідчих суддів про взяття під варту, проведення обшуків та негласних слідчих дій. Поясненням  цього  є те, що органи розслідування освоїли  більшість  нових положень і процедур КПК та  почали активно їх використовувати.  Посилення такої тенденції у наступних періодах може перекреслити усі позитивні новації кримінального процесу.

Слідчі податкової міліції отримують доступ до речей і документів в кожному провадженні  в середньому двічі  (9 000 дозволів на 5 000 проваджень).

Клопотання з боку слідчих сторони обвинувачення задовольняються  в судах  становить  85-95%  (залежно від виду провадження). Тобто, 9! з 10 клопотань прокурорів про проведення слідчої дії, негласної слідчої дії, заходу забезпечення провадження, запобіжного заходу задовольняються судами. Такий же відсоток був і в 2011, і в 2012 роках. Але судді не враховують те, що положення КПК значно підвищили вимоги до клопотань сторони обвинувачення і відповідних ухвал слідчих суддів.


Коментарі не дозволені.bigmir)net TOP 100
WordPress: 5.32MB | MySQL:40 | 0.441sec